Cascada Vălui Miresi

Posted by

Wodospad Vălui Miresi nazywany też często Răchiţele uważa się za największy wodospad Karpat Zachodniorumuńskich. Geograficznie położony jest on w Górach Vlădeasa, w dolinie potoku Stanciului. Jest on stosunkowo łatwo dostępny i leży na zachód od wioski Răchiţele. Z tejże turystycznej wioski prowadzi do niego droga szutrowa, przy odrobinie ostrożności dostępna również dla samochodów osobowych. Jeszcze do niedawna można było podjechać pod sam wodospad, ale ostatnimi czasy kilkaset metrów wcześniej ustawiono zakaz ruchu i musimy kawałek dojść pieszo.

Wodospad ma wysokość 30 metrów, a spadająca z niego woda ma kształt welonu. Wiąże się z tym legenda, która głosi, że przejeżdżająca tędy panna młoda spadła w urwisko dzisiejszego wodospadu i zginęła. Była tak opłakiwana, że powstał w tym miejscu wodospad. Wodospad efektownie wygląda również zimą, gdy jest cały skuty lodem, tworząc lodową ścianę wspinaczkową. Odbywają się tu wtedy nawet zawody w tej dyscyplinie.

GPS: 46.71106, 22.82937

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply