Peștera Vadu Crișului

Posted by

Jaskinia Vadu Crișului położona jest na północnych wapiennych stokach Gór Padurea Craiului. Zlokalizowana jest nad Wąwozem Vadu Crișului, przez który przepływa rzeka Crișul Repede. Co ciekawe do jaskini najłatwiej dostaniemy się pociągiem, gdyż przez wąwóz poprowadzono linię kolejową, nie ma tu natomiast drogi.

Jaskinia Vadu Crișului osiąga długość 1510 metrów i posiada liczne odgałęzienia prowadzące do dużych i mniejszych galerii. W jaskini tej występują ciekawe okazy fauny typowej dla takiego środowiska, wiele gatunków ślimaków, owadów, skorupiaków i nietoperzy. Ze względu na jej unikalny charakter w 1955 roku została objęta ochroną jako pomnik przyrody.

Jaskinię odkrył Czaran Gyula wraz z dwoma pracownikami Karlem Handtem i Veressem Istvanem miało to miejsce w 1903 roku. Wysadzili oni wtedy skałę powyżej wodospadu Vadu Crișului, otwierając tym wejście do jej wnętrza. Już w 1905 roku udostępniono ją do zwiedzania budując drewniane schody i pomosty ułatwiające eksplorację. W tym czasie uważano ją za najpiękniejszą jaskinię Europy.

Kiedy zawitali tu pierwsi turyści sale, galerie i formacje skalne otrzymały bardzo ciekawe nazwy takie jak: Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków, Niebo, Piekło, Grób Mahometa, Adam i Ewa, Czyściec, Orzeł Biały, czy Kwiat Lotosu. W 1911 roku Emil Racoviţă przeprowadził szczegółowe badania i inwentaryzację jaskini. W 1969 roku zmodernizowano trasę turystyczną i zainstalowano oświetlenie, była to wtedy druga oświetlona elektrycznie jaskinia w Rumunii. Niestety w 2004 roku na skutek degradacji pomostów i barierek trasa turystyczna została zamknięta dla zwiedzających.

Ponowne otwarcie jaskini nastąpiło w 2006 roku, po modernizacji infrastruktury i wymianie oświetlenia. Wstęp do jaskini jest odpłatny i obejmuje 500 metrowy oświetlony udostępniony fragment korytarzy. Zwiedzać to miejsce możemy od środy do niedzieli. Na zewnątrz wypływający z jaskini potok tworzy poniżej piękny wodospad, spadając z wielkiego urwiska wprost w wody rzeki Crișul Repede.

Jeżeli chcemy tu przybyć, lub wrócić stąd pociągiem, to w pobliżu jaskini znajdziemy niewielką stację kolejową. Jednak warto też przynajmniej w jedną stronę pokonać wąwóz pieszo, kombinacja znakowanych szlaków przebiega z wioski Vadu Crisului do wsi Suncuiuș prowadząc nas pięknymi zakolami rzeki i licznymi tunelami kolejowymi. Za opisywaną jaskinią na zboczach wąwozu znajdziemy też kilka mniejszych dzikich jaskiń.

GPS: 46.96179, 22.51202

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply