Góry Gutâi

Góry Gutâi (Munţii Gutâi)

Posted by

Góry Gutâi (Munţii Gutâi) – to średnio wypiętrzone pasmo, pochodzenia wulkanicznego. Położone w północno – zachodniej części Karpat Rumuńskich (Karpaty Wschodnie). Od północy i północnego-wschodu granice gór wytyczają doliny rzek Cisy i Izy, natomiast północno-zachodni skraj wyznacza szosa biegnąca na trasie Negreşti – Oaş. Od masywu gór Ţibleş wypiętrzających się na wschód od pasma Gutâi, oddziela je droga gruntowa Botiza – Suciul de Sus.

W kierunku południowym i południowo-zachodnim masyw stopniowo się wypłaszcza zamieniając się w pogórza i nizinę. Niektóre źródła wydzielają dodatkowo dwa pomniejsze pasma – Góry Igniş i Góry Lăpuş. Najwyższym punktem masywu jest szczyt Gutâi (1443 m n.p.m.), natomiast jedną z najbardziej malowniczych i imponujących jest grań Creasta Cocoşului (Koguci Grzebień 1428 m n.p.m.).

Roślinnością charakterystyczną dla tych gór są lasy liściaste i mieszane, które jesienią przybierają niesamowite barwy. W większości łańcuch pokryty jest pasmem połonin z nielicznymi skalistymi szczytami oraz małymi graniami. Najbardziej popularne wśród turystów są okolice Baia Mare i tam też znajduje się najwięcej obiektów noclegowych, wytyczone są tu zakowane szlaki turystyczne.

Przez góry Gutâi przebiega droga asfaltowa na trasie Baia Mare – Sighetu Marmaţiei, która wspina się na przełęcz Gutâi (987 m n.p.m.). U stóp masywu, w pobliżu miejscowości Baia Mare, znajduje się sztuczny zbiornik wodny Firiza, który bardzo efektownie wygląda jesienią. W całej okazałości można go podziwiać ze szczytu Igniş

GPS: 47.707902, 23.826235

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Leave a Reply