Góry Marmaroskie, nazywane też Marmaroszami, to pasmo biegnące z południowego wschodu na północny zachód. Najwyższym szczytem tego pasma jest Fărcăul osiągający wysokość 1961 m n.p.m.. Oprócz niego wyróżniające się szczyty to Pop Ivan (1940 m n.p.m.), Toroiaga (1939 m n.p.m.), Mihailecul (1920 m n.p.m.) i Bardău (1854 m n.p.m.). Długość grzebietu głównego szacowana jest na około 93 kilometry i jest jednocześnie granicą rumuńsko-ukraińską. Na obszarze Rumunii Góry Marmaroskie rozciągają się pomiędzy doliną Vişeu, przełęczą Prislop, a potokami Cibo i Złota Bystrzyca.
Najbardziej znanym i popularnym punktem w Górach Marmaroskich jest Przełęcz Prislop o wysokości 1413 m n.p.m. Można na nią bardzo łatwo dojechać asfaltową drogą DN18. Miejsce to jest popularnym punktem startowym w Góry Marmaroskie i Góry Rodniańskie. Znajdziemy tu też obiekty noclegowe i gastronomiczne. To właśnie w rejonie przełęczy Prislop znajduje się obszar objęty ścisłą ochrona rezerwatową, ze względu na ostoję głuszca. Całe pasmo jest bardzo zróżnicowane pod względem budowy geologicznej. Znajdziemy tu flisz karpacki, skały wapienne, dolomity, jak również skały wulkaniczne. Najwyższe partie pasma pokrywają hale, ale z dużą ilością gęstej i trudnej do przebycia kosodrzewiny. Jest tu też całkiem sporo wychodni skalnych przybierających czasami ciekawe kształty.
Pasmo ze względu na swoje graniczne położenie ma bardzo bogatą historię, w okresie międzywojennym schodziły się w obrębie szczytu Stog (1643 m n.p.m.) granice Polski, Czechosłowacji i Rumunii. Tak więc wschodnie rejony tych gór były kiedyś częścią terenów Polski. Na przełomie 1914 i 1915 roku walczyły tu też Legiony Polskie. Dziś miejsce to jest licznie odwiedzane przez turystów, góry nie są zbyt wymagające, lecz odległości do pokonania są tu dosyć duże. Oprócz obiektów na Przełęczy Prislop w górach nie funkcjonują praktycznie żadne schroniska turystyczne zwane w Rumunii “cabanami”. Szlaki natomiast są dosyć dobrze oznakowne, ale należy się przyzwyczaić do rumuńskich znaczków, gdyż są inne do tych, do jakich przywykliśmy w innych rejonach Karpat.
GPS 47.713735, 24.917314
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.