Mediaş

Posted by

Mediaş położone jest w samym centrum Siedmiogrodu. Choć leży w pobliżu atrakcyjnych miejscowości jak Sighişoara, czy Alba Iulia często jest pomijane przez turystów. Warto jednak się tu zatrzymać, gdyż zabytkowe centrum zachowało swój średniowieczny charakter. Historia Mediaş sięga sięga starożytnego Rzymu, to właśnie Rzymianie wznieśli castrum, które nazywali Media. Pierwsza pisemna wzmianka o osadzie pochodzi z 1267 roku i występuje w niej jako Villa Medies.

Początkowo Mediaş zamieszkiwali Szeklerzy, którzy jednak z czasem przenieśli się na wschód Siedmiogrodu, a na ich miejsce zajęli kolonizatorzy niemieccy, czyli Sasi. Stare miasto w Mediaş jest ładnie zrewitalizowane i miło pospacerować wśród XV i XVI wiecznych kamieniczek. Z tego okresu pochodzą też dobrze zachowane mury miejskie z pięknymi basztami i bramą wjazdową. Centrum starówki zdobi okazały budynek kościoła św. Małgorzaty z 1447 roku z piękną polichromią z 1500 r. W jego 70 metrowej wieży w 1476 roku więziony był hospodar wołoski Wlad Palownik, czyli słynny Drakula. W mieście znajdziemy też kilka ciekawych muzeów, restauracji i kawiarni.

GPS: 46.16449, 24.3505

Zobacz na pełnej mapie Mediaş

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply