Buzd to niewielka wioska w powiecie Sibiu, administracyjnie połączona z miejscowością Brateiu. Wieś leży w pobliżu miasta Mediaș, i aby tam trafić musimy zjechać z drogi DN 14 na południe tuż przed Brateiu. Po czterech kilometrach niezbyt dobrej drogi dojedziemy do celu. Największą atrakcją wsi jest kościół warowny – Biserica evanghelică fortificată. Warto też pospacerować uliczkami saskiej osady. Co prawda Sasów już tu nie spotkamy, choć podobno mieszka tu jeszcze dwóch Niemców, ale za to pozostała tu po nich ciekawa architektura i miejski układ wsi.
Powstanie Buzd datuje się na 1359 rok, a świątynia stanęła tutaj już w XIV w. W XV wieku kościół powiększono i ufortyfikowano. Mury obronne o owalnym kształcie mają wysokość od 6 do 7 metrów. Na początku XVI wieku podwyższono też prezbiterium kościoła, które zaczęło przypominać wieżę obronną. Ewangelicki kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, wybudowany został w stylu gotyckim. Dziś świątynia jest w dość opłakanym stanie, a niektóre fragmenty obwarowań są już w ruinie. Ciekawe są tu drewniane kryte schody prowadzące do świątyni.
GPS: 46.13749, 24.41406
Zobacz na pełnej mapie Kościół warowny w Buzd
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.