Opactwo Cystersów w Cârţa

Posted by

Nad rzeką Olt, u podnóża gór Fogaraskich, 2 km od głównej drogi Sibiu – Braşov znajdziemy malutką wioskę o nazwie Cârţa. Wieś może poszczycić się ciekawym zabytkiem jakim są ruiny opactwa Cystersów. Zakonnicy przywędrowali w to miejsce już w 1223 roku, a ich klasztor stał się jednym z najważniejszych ośrodków w Europie południowo-wschodniej. Funkcjonował według swojej reguły – „módl się i pracuj”. Dzięki temu zakon przyczynił się do poprawy rozwoju gospodarczego w regionie, udoskonalając różne dziedziny rolnictwa i rzemiosła.

Cysterskie klasztory budowano głównie w stylu romańskim, ale w Cârţa sięgnęto po wiele nowinek ze wczesnego gotyku. Zakonnicy nie mieli tutaj łatwego życia, po wielokrotnych napadach tatarsko-tureckich opactwo popadło w ruinę i w 1474 roku Cystersi opuścili to miejsce. Opuszczone zabudowania popadały w coraz większą ruinę, dopiero w czasach współczesnych znalazły nowego gospodarza w postaci ewangelików. W dosyć dobrze zachowanym dużym prezbiterium urządzili oni świątynię.

Z nawy głównej nie zachowało się zbyt wiele, pozostały już tylko resztki murów, w których urządzono tu kiedyś cmentarz żołnierzy niemieckich z I wojny światowej. Przy wejściu głównym zachowała się dosyć wysoka wieżyczka, na której szczyt można wejść po stromych ciasnych schodach, z góry roztacza się piękny widok na okolicę. Najbardziej zrujnowane są dawne zabudowania klasztorne, z których pozostały już tylko resztki murów. Cârţa z racji położenia w pobliżu głównych szlaków turystycznych jest często odwiedzana przez turystów. Łatwo tu trafić zwiedzając siedmiogrodzkie kościoły warowne, czy podążając na słynną trasę Transfogaraską.

GPS: 45.79198, 24.56892

Zobacz na pełnej mapie Opactwo Cystersów w Cârţa

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Leave a Reply