Jeziorko polodowcowe Izvoru Bistritei

Posted by

Izvoru Bistritei, to jedne z łatwiej dostępnych ciekawych miejsc w Górach Rodniańskich. Do tego urokliwego jeziorka polodowcowego bez większego wysiłku dojdziemy z Przełęczy Prislop. Bardziej odważni mogą skrócić sobie trasę i podjechać kawałek samochodem, ale jest to już droga gruntowa, która w niektórych miejscach jest mocno rozjeżdżona i jest to alternatywa raczej dla pojazdów wyżej zawieszonych. Do samego jeziorka i tak nie dojedziemy, gdyż znajduje się na terenie Parku Narodowego, na którego obszar wjazd jest zabroniony.

Od granic Parku, do jeziorka wytyczono ścieżkę edukacyjną a po drodze ustawiono małe tabliczki opisujące tutejszą florę i faunę. Jeziorko znajduje się wysokości prawie 1700 metrów i rozpościera się się stąd piękna panorama na Góry Marmaroskie i Rodniańskie. Często zbiornik ten nazywany jest też Jeziorkiem Tăul Știol. Izvoru Bistritei daje początek jednej z ładniejszych rzek Rumunii – Złotej Bystrzycy.

Jeziorko najładniej prezentuje się wiosną, kiedy w cieniu grzbietu Picioru Danciului część brzegów pokrywa jeszcze śnieg, a nasłonecznione wokół łąki pokryte są tysiącami krokusów. Możemy tu tez po drodze zobaczyć jak wygląda tradycyjne pasterstwo w Rumunii, gdyż na tutejszych łąkach odbywa się wypas owiec.

GPS: 47.57303, 24.81373

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply