Focul Viu de la Andreiașu de Jos

Posted by

Jednym ze zjawiskowych miejsc w Rumunii jest Rezerwat Focul Viu, czyli w tłumaczeniu rezerwat żywego ognia lub płonącej ziemi. Jedno z takich miejsc znajdziemy w wiosce Andreiașu de Jos, w Górach Vrancei. Miejsce to jest łatwo dostępne, po pod sam pagórek na którym płonie ziemia dojedziemy samochodem. Potem pozostaną nam do pokonania schody i już możemy podziwiać “piekielne ognie” Zjawisko to ma naturę sejsmiczną i polega na wydobywaniu się węglowodorów skumulowanych w dużych ilościach pod ziemią. W efekcie czego gaz przedostający się na powierzchnię spala się tworząc wrażenie płonącej ziemi.

Swoją drogą, ciekawe kto pierwszy ten wyziew zapalił, czy człowiek, czy natura. Miejsce gdzie znajdują się opary otoczono kamiennym murkiem, najefektowniej zjawisko to wygląda po zmierzchu, wtedy widzimy, że prawie cały okrąg płonie, w dzień delikatne małe płomyki nie są widoczne. Czasami zdarza się że wydobędzie się większa ilość gazu i wtedy płomień może osiągnąć nawet pół metra wysokości. Pomysłowi turyści ustawiają tu kamienne kuchenki turystyczne, na których można sobie za darmo coś ugotować.

GPS: 45.75081, 26.83273

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply