Masivul Rarău – Giumalău

Posted by

Masyw Rarău – Giumalău to łańcuch górski, położony na terenach południowej Bukowiny. Składa się on z dwóch osobnych masywów pasma Rarău oraz pasma Giumalău. Na północy granicę masywu wyznacza dolina rzeki Moldova. Natomiast zachodnie i południowe granice wyznacza dolina rzeki Bistriţa. Wschodnią granicę w przybliżeniu wyznacza trasa Frasin – Gemenea – przełęcz Curmătura Prislop – Chiril. Natomiast północno – wschodni odcinek wytycza szosa Iacobeni – Câmpulung Moldovenesc. Oba masywy swąją nazwę wzieły od ich najwyższych szczytów. Giumalău osiąga wysokość 1857 m n.p.m., natomiast Rarău 1650 m n.p.m.

Góry zbudowane są głównie z łupków krystalicznych. Występują tu też dolomity oraz wapienie. Tworzą one oryginalne formy skalne takie jak Pietrele Doamnei, czyli Skały Księżniczki. Dzięki objęciu tych terenów ścisłą ochroną rezerwatową, lasy dolnego i górnego regla zachowały się praktycznie w pierwotnym stanie. Do najciekawszych rezerwatów należą „Codrul Secular Slătioara” (Wiekowy Bór Slătioara) oraz „Codrul Secular Giumalău” (Wiekowy Bór Giumalău). W rejonie najwyższych wypiętrzeń, lasy górnoreglowe przechodzą w obszary połoninne i dzięki temu są ciekawe turystycznie. Możemy z nich można odległe widoki na wiele pasm Karpat Wschodnich.

Zaplecze turystyczne lepiej rozwinięte jest w masywie Rarău. Znajdziemy tu schroniska i kwatery prywatne. Jedno z nich to dawny betonowy hotel, pamiętający czasy socjalizmu. W masywie Giumalău możemy liczyć na jedno schronisko, które przypomina typowe schroniska studenckie. Szlaki i trasy turystyczne na terenie całego masywu są dobrze oznakowane i jest ich całkiem sporo. Planując wędrówkę przez te pasma, trzeba zakładać, że całość bez problemów można przejść w ciągu dwóch dni. Dotarcie w Masyw Rarau jest dosyć łatwe, gdyż kilka lat temu poprowadzono tu asfaltową szosę, którą można dojechać do obiektów noclegowych w sąsiedztwie skał Pietrele Doamnei.

GPS: 47.451651, 25.569739

Zobacz na pełnej mapie Masivul Rarău – Giumalău

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply