Dolina Beuşniţy

Posted by

Kolejną atrakcją turystyczną Gór Aninei w Rumunii jest Dolina Beuşniţy. Leży ona w sąsiedztwie Wąwozu Nery i dojedziemy do niej wąską asfaltową drogą z wioski Potoc. Dolina zaczyna się z końcem asfaltu przy niewielkim parkingu na skrzyżowaniu dróg. Prosto prowadzi ona do Wąwozu Nery i leśniczówki Damian. Natomiast do naszej doliny skręcamy w lewo.

Droga leśna jest otwarta dla ruchu i przejezdna dla samochodów osobowych. Kończy się ona koło leśniczówki Valea Beului oraz gospodarstwa hodowlanego pstrąga. Urządzono też w tym miejscu pole biwakowe, które w sezonie jest płatne, w mniej popularnych miesiącach opłata nie jest zbierana.

Cała dolina jest bardzo malownicza i usiada wodospadami i mniejszymi kaskadami, te najbardziej efektowne opiszę w kolejnych wpisach. Choć dolinę do wspomnianej leśniczówki można pokonać samochodem, to warto też się nią przejść pieszo i najlepiej ścieżkami wzdłuż górskiej rzeki. Najciekawszym punktem tego odcinka jest Wodospad Vaioaga .

Powyżej leśniczówki dolina jest już dostępna tylko pieszo i jest to jej najciekawszy odcinek. Możemy tu zobaczyć wywierzysko o nazwie Lacul Ochiul Boului, czyli Bycze Oko, oraz przepiękny wodospad Beuşniţa. Na koniec warto dodać, że przy polu biwakowym, można nabyć świeżutkiego pstrąga z tutejszej hodowli, upieczony na ognisku lub grillu smakuje wyśmienicie, gdyż hodowany jest w tutejszej źródlanej wodzie.

GPS: 44.92093, 21.77046

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply