Caraorman

Posted by

Caraorman w tłumaczeniu znaczy Ciemny Las, to zagubiona wśród rozlewisk Delty Dunaju Wioska, w którą warto odwiedzić podczas wizyty w delcie. Znajdziemy tu resztki niezrealizowanego pomysłu komunistycznego przywódcy Rumunii Ceausescu, nieukończoną hutę szkła. Były dyktator, gdy zobaczył tutejsze potężne wydmy stwierdził, że to idealne miejsce na hutę szkła, gdyż materiał do jego produkcji znajduje się na miejscu. Rozpoczęła się budowa wielkiego kompleksu przemysłowego, obok wyrosło osiedle z wielkiej płyty dla pracowników, lecz projektu nie udało się ukończyć i pozostały tylko szpecące krajobraz konstrukcje i bloki. Może to być atrakcja dla ludzi lubiących penetrować opuszczone miejsca.

W pobliżu wioski znajdziemy też ciekawy rezerwat Pădurea Caraorman. 2250 hektarowy rezerwat chroni rozległy dębowy las wraz z ciekawymi przedstawicielami fauny i flory. Znajdziemy tu kilka pomnikowych dębów, które są najczęstszym celem wycieczek. Trzecią atrakcją jest sama wieś, która zamieszkana jest głównie przez Ukraińców żyjących z rybołówstwa. Można tu poczuć się jak w żywym skansenie, ma się wrażenie, że czas się tu zatrzymał. Wokoło tradycyjne chaty kryte trzciną oraz tradycyjne metody połowu sprawiają, że choć na chwilę możemy cofnąć się w przeszłość. Jest to jedno z miejsc w delcie Dunaju, gdzie ludzie zachowali większość swoich tradycji, dziedzictwa kulturowego i sposobu życia.

Pomimo, że w wiosce znajdziemy kilka samochodów, to nie prowadzi tu żadna droga z lądu możemy tu dotrzeć tylko drogą wodną, a pojazdy służą jedynie do przemieszczania się po okolicy i coraz częściej do wożenia turystów. Wieś położona jest na mieliźnie pomiędzy kanałami Sulina i Sfantu Gheorghe, przy kanale Caraorman. Po lewej stronie uwagę zwracają wielkie zbiorniki, w których zbiera się ryby ze wszystkich pobliskich jezior (Lumina, Puiu, Puiulet, Rotund, Iacob). Tutaj ryby są schładzane, a następnie wysyłane do Mahmudia lub Tulcea, a stamtąd na targi rybne w całym kraju.

GPS: 45.08031, 29.39589

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply