Munţii Şes

Posted by

Góry Şes są dosyć nisko wypiętrzonym pasmem, położonym w północnej części Gór Zachodniorumuńskich. Góry nie są popularne wśród turystów, a najwyższym szczytem pasma jest szczyt Măgura Mare, wznoszący się na wysokość 918 m n.p.m. Góry Şes zbudowane są łupków krystalicznych, a także gnejsów. Szlaki turystyczne nie są tu zbyt częste, co wpływa również na rozwój zagospodarowania turystycznego w tym rejonie. Przełęczą Piatra Craiului poprowadzona jest główna droga, biegnąca na trasie Oradea – Cluj.

Od strony zachodniej Góry Şes graniczą z nizinnymi terenami Kriszany, zaś w kierunku północnym i północno – wschodnim łagodnie opadają ku dolinie rzeki Barcău. Wschodni skraj nie jest jednoznacznie określony, więc przyjęto, iż w przybliżeniu wyznacza go droga biegnąca na trasie Sâg – Ciucea. Dolina rzeki Crişul Repede /Keresz Szybki/ stanowi południową granicę pasma, oddzielając je równocześnie od Gór Pădurea Craiului oraz pasma Vlădeasa.

GPS: 47.126981, 22.425938

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply