Munţii Harghita

Posted by

Góry Harghita to rozległy łańcuch górski, Karpat Wschodnich, pochodzenia wulkanicznego. Północno – zachodnią granicę pasma wytycza droga biegnąca na trasie Odorheiu Secuiesc – Gheorgheni, oddzielając je równocześnie od gór Gurghiu. Granicę z pasmami gór Giurgeu, Ciuc i Bodoc, które leżą na wschód i północny-wschód od masywu Harghita, stanowi droga oraz linia kolejowa Gheorgheni – Miercurea Ciuc – Brasov. Południową granicę stanowi szosa, biegnąca na trasie Malnaş – Rupea. W stronę południowo-zachodnią pasmo stopniowo się obniża i przekształca w pogórza. Większość szczytów przekracza tu wysokość 1700 m n.p.m., a najwyższym z nich jest Harghita Mădăraş, który osiąga wysokość 1800 m n.p.m.

Roślinnością charakterystyczną dla tego pasma są lasy świerkowe, dochodzą one prawie do szczytowych partii, gdzie pojawiają się skromne połoniny, na który prowadzony jest wypas. W niższych partiach gór często można spotkać roślinność terenów podmokłych, najciekawsze objęte są ochroną rezerwatową. Najważniejszym jest Rezerwat Lacul Dracului, który jest dawnym kraterem wulkanicznym. Można tu spotykać bardzo rzadkie okazy flory.

W rejonie gór Harghita występuje duża ilości źródeł mineralnych o właściwościach leczniczych. Powstało tu kilka ośrodków uzdrowiskowych, które są często odwiedzane przez Szeklerów i Węgrów. Najciekawszymi terenami dla turystyki, są rejony położone w środkowej części pasma, w okolicach najwyższego szczytu, oraz w pobliżu uzdrowiska Harghita Băi. Pozostałe obszary tych gór są rzadziej odwiedzane przez turystów.

GPS: 46.382343, 25.521420

Zobacz na pełnej mapie Munţii Harghita

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply