Vulcanii Noroioși Pâclele Mici

Vulcanii Noroioși Pâclele Mici

Posted by

Vulcanii Noroioși, czyli wulkany błotne, to niewątpliwie jedną z największych atrakcji Rumunii. Znajdziemy je na wschodnich krańcach Karpat Wschodnich w Górach Buzăului. Góry te bogate są w niezwykłe zjawiska jak płonącą wiecznie ziemię, gdzie gaz ziemny wydobywa się samoczynnie na powierzchnię i płonie, czy góry solne, z naturalnymi źródłami solanki, ale najbardziej uwagę zwracają pola z wulkanami błotnymi.

Zjawisko to występuje na północ od wioski Berca przy drodze 102F i w pobliżu wioski Pâclele. Występują tu tak zwane dwa pola wulkaniczne Pâclele Mici i Pâclele Mari. Dziś skupię się na tym pierwszym, które jest ciut mniej komercyjnie i jeszcze do niedawna nie było nadzorowane a wejście na nie było bezpłatne. Obecnie musimy już uiścić niewielką opłatę, by podziwiać iście księżycowy krajobraz.

Wulkany kojarzą się przeważnie z gorącą lawą, tutaj lawa jest zimna i błotnista, a wyrzuty błota powoduje wydobywający się tu z ziemi metan. Czasami erupcje dochodzą tu do kilku metrów i choć byłem już tu kilka ładnych razy to nie udało mi się takich zaobserwować, na co dzień są to dużo mniejsze bulgotki. Jednak świeże pokłady lawy błotnej są tak rozległe, że możemy sobie wyobrazić jak duże erupcje musiały je wyrzucić.

U stóp wzgórza na którym znajduje się pole wulkaniczne możemy odpocząć i zaparkować na polu namiotowym La-sopron, z niewielkim bufetem. Od campingu prowadzi wygodna trasa do wulkanów.

GPS: 45.33974, 26.7081

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
Rating: 3.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Leave a Reply