Munţii Cindrel

Posted by

Góry Cindrel to masyw należący do Karpat Południowych, położony w pobliżu miasta Sibiu. W kierunku północnym pasmo stopniowo się obniża ku Wyżynie Siedmiogrodzkiej, a granicę pomiędzy nimi stanowi linia kolejowa Sebeş – Sibiu. Granica południowa z górami Lotru, przebiega na początku doliną Sadu, następnie przez przełęcz Şaua Ştefleşti, a następnie doliną Frumoasa. Od strony zachodniej kres masywu wytycza dolina Sebeş, oddzielają pasmo od gór Şureanu, zaś na wschodzie góry Cindrel opadają ku kotlinie Sibiu.

W grzbiecie głównym, który ma przebieg równoleżnikowy, położonych jest kilka wierzchołków przekraczających 2000 m n.p.m., lecz najwyższą kulminacją pasma jest szczyt Cindrel, osiągający wysokość 2244 m n.p.m. Wspólnie ze szczytem Frumosu /2168 m n.p.m./, tworzy on najwyższą część tego masywu, o typowej polodowcowej rzeźbie, charakteryzującej się skalnymi kotłami i jeziorkami. W pozostałych obszarach pasmo ma dużo łagodniejszą rzeźbę terenu, zaś dominująca roślinnością są lasy i obszary połonin.

Ze względu na położenie w niewielkiej odległości od Sybina (Sibiu), góry Cindrel są dosyć popularne wśród turystów i dzięki temu zlokalizowanych jest tu kilka schronisk. Bardziej rozbudowana infrastruktura turystyczna znajduje się we wschodniej części masywu, a w szczególności w okolicach miejscowości Răşinari oraz Păltiniş.

GPS 45.580703, 23.773712

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply