Padiş – Lejki krasowe

Posted by

Ciekawe zjawisko krasowe jakim są lejki krasowe możemy dosyć łatwo zobaczyć na płaskowyżu Padiş, który wprost jest nimi usiany. Dosyć duże ich nagromadzenie znajdziemy na łatwo dostępnej polanie Șesul Padiş w pobliżu Canton Padiş. Miejsce to znajduje się przy rozwidleniu dróg górskich do Cabany Padiş, Cabany Vărăşoaia i wioski Boga. Znajdziemy tu zarówno lejki wypełnione wodą jak i suche, a w sąsiedztwie możemy też zobaczyć torfowisko wysokie z ciekawą szatą roślinną.

Czym są lejki krasowe nazywane też wertebem krasowym? Są to zagłębienia w ziemi o stożkowatym kształcie, które bardzo często wypełnione wodą. Gdy misa lejka napełni się wodą miejsce takie nazywane jest jeziorkiem krasowym. Jeziorka powstają, gdy na dnie zasklepią się szczeliny odprowadzające wodę. Zarówno lejki, jak i jeziorka krasowe mogą mieć różną średnicę od kilkunastu do kilkuset metrów. Czasami możemy spotkać się ze zjawiskiem łączenia się ze sobą lejów i wtedy nazywa się je uwałami. Natomiast dużo większe zagłębienia terenu, o wyrównanym dnie nazywane są poljami.

GPS: 46.60033, 22.70264

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply