Peştera Urşilor – Jaskinia Niedźwiedzia

Posted by

Najsłynniejsza jaskinia w Rumunii położona jest w górach Bihor u stóp płaskowyżu Padis. Choć to chyba najbardziej komercyjna jaskinia, to mimo to warto ją odwiedzić, bo szata naciekowa w niej robi wrażenie. Zachowała się ona w idealnym stanie, gdyż jaskinia została stosunkowo niedawno odkryta.

Miało to miejsce w 1975 roku, podczas pozyskiwania marmuru w kamieniołomie odsłonił się otwór jaskini. Podczas badań natrafiono tu na szkielety niedźwiedzi, stąd nazwa jaskini. W sumie doliczono się tu szczątek 140 niedźwiedzi, które zaczęły się nawzajem zjadać, gdyż prawdopodobnie zawalił się otwór jaskini i zwierzęta zostały tu uwięzione tysiące lat temu. Tylko szkielet najsilniejszego osobnika odnaleziono w całości, jest on eksponowany w jaskini.

Jaskinia ma około półtora kilometra długości i dwa poziomy, do zwiedzania udostępniono jedynie półkilometrowy odcinek. Dolny poziom jest częściowo zalany wodą, i ze względu na swoje unikalne walory został objęty ochroną rezerwatową. Udostępniony i oświetlony odcinek zwiedzamy z przewodnikiem, o ile to można nazwać zwiedzaniem, bo odbywa się to bardzo szybko. Jest tu zachwycająca ilość stalaktytów i stalagmitów mających nawet 50 tys. lat niestety mamy mało czasu na ich podziwianie, nie mówiąc już o fotografowaniu.

Czas zwiedzania jaskini wynosi około 45 min Trasa poprowadzona jest tak, że wchodzimy jednym wejściem a wychodzimy drugim już w innym miejscu. Wybierając się tu pamiętajmy o cieplejszym ubiorze, gdyż temperatura w jaskini waha się w granicach 10 stopni Celsjusza. Po opuszczeniu groty na zwiedzających czekają liczne stragany z pamiątkami, wyrobami ludowymi, regionalnymi przysmakami i słynną bihorską palinką.

GPS: 46.553916, 22.569293

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply