Kolej linowa na wzgórze Tâmpa

Posted by

Będąc Braszowie warto też zobaczyć miasto ze wzgórza Tâmpa, które nad nim góruje. Poznacie je po wielkim napisie BRASOV umieszczonym na jego szczycie. Stylizowany jest on na słynny napis z Hollywood. Tâmpa ma wysokość 960 m n.p.m. i roztacza się z niej piękna panorama miasta, Kotliny Braszowskiej i okolicznych gór. Jeden z punktów widokowych znajduje się przy wspomnianym napisie.

W średniowieczu na szczycie góry stał jeden z siedmiu zamków Siedmiogrodu, który został wybudowany prawdopodobnie przez krzyżaków w latach 1212-1218. Zamek w 1241 roku dał schronienie mieszkańcom Braszowa w czasie najazdu tatarskiego. Warownię w pod koniec XV wieku rozebrano, a pozyskany materiał wykorzystano przy budowie umocnień miasta. Potem w 1714 roku na szczycie stanęła kaplica pod wezwaniem św. Leonarda, wybudowana przez tutejszych katolików. Nie spodobało się to miejscowym ewangelikom, którzy kilkukrotnie ją okradali i bezcześcili, aż w końcu została zniszczona od uderzenia pioruna w 1737 r. Kolejną budowlą zniszczoną przez uderzenie pioruna był pomnik Árpáda wzniesiony tu w 1896 roku z okazji 1000-lecia państwa węgierskiego, a zniszczony w 1913 roku, to co z niego zostało zniszczyli żołnierze rumuńscy w 1916 r.

Tâmpa już w XIX wieku była miejscem popularnym wśród turystów i mieszkańców powstały wówczas pierwsze szlaki turystyczne na szczyt. W tym czasie działa też tu restauracja Bethlen z tarasem widokowym na miasto, lecz w 1977 roku w wyniku pożaru spłonęła, do dziś zachował się tylko jej taras widokowy, a w miejscu budynku od 2001 roku stoi krzyż. Kolejną restaurację wzniesiono tu w XX wieku, nazywa się Casa Pădurarului i czynna jest do dziś, oprócz niej na szczycie znajdziemy jeszcze lokal Complexul Panoramic i budynki z wieżą telewizyjną, która stanęła tu w 1986 r. Z tego okresu pochodzi też kolej linowa, która też nie miała szczęścia, bo w 2000 roku uległa pożarowi. Po gruntownym remoncie wwozi turystów w wagonikach na Tâmpe w niecałe 3 minuty, pokonując 320 metrów przewyższenia, na odcinku 573 metrów.

GPS: 45.6341, 25.59282

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply