Cały obszar Delty Dunaju wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i rezerwatów biosfery. Nie dziwi więc fakt, że jest to jedno z najciekawszych miejsc w kraju, które ściąga tu co roku rzesze turystów, ornitologów i wędkarzy. Ujście Dunaju do Morza Czarnego tworzy też największe w Europie mokradła, których powierzchnia wynosi aż 3446 km². Delta leży w granicach dwóch krajów, Rumunii i Ukrainy.
W wodach delty żyje aż 85 gatunków ryb, a szuwary zamieszkuje 300 gatunków ptaków. Także świat roślin jest tu bardzo bogaty, reprezentuje go 1200 gatunków. Co roku terytorium Rumunii powiększa się o około 40 m², dzieje się to za sprawą nanoszonych z prądem Dunaju osadów. Dunaj w tym miejscu rozdziela się na trzy potężne odnogi Kilia, Sulina i Sfântu Gheorghe.
Delta to raj dla ornitologów, ale każdy turysta będzie zachwycony bezkresem mokradeł, kanałów i jezior. Przewoźnicy, którzy organizują łodziami motorowymi wycieczki po delcie znają miejsca gdzie z blisko zobaczymy dostojne pelikany i inne rzadkie ptaki. Praktycznie w każdej miejscowości skorzystamy z takich usług. Na pewno ciekawsza będzie wycieczka mniejszą łodzią po zakamarkach delty niż wycieczka statkiem spacerowym po głównych kanałach.
Tutejsza ludność utrzymuje się głównie z turystyki i rybołówstwa. Oprócz Rumunów deltę zasiedla także społeczność Lipowan, potomków starowierców, którzy opuścili Rosję w roku 1772, uciekając przed prześladowaniami religijnymi. Pływając po delcie możemy podglądać ich przy codziennych pracach i zobaczyć jak mieszkają. Pamiętajcie, że mokradła, to również chmary komarów i zwykłe środki z drogerii raczej ich nie odstraszą, więc lepiej zaopatrzyć się w środki bardziej profesjonalne.
Do turystyki wodnej udostępniono w rezerwacie 15 tras wodnych i 9 pieszych. Wstęp do rezerwatu jest płatny a pozwolenie można wykupić w placówkach rezerwatu i u przewoźników organizujących wycieczki po rozlewiskach. W Delcie Dunaju zabronione jest biwakowanie na dziko, namiot można rozbić tylko na oficjalnych campingach i polach namiotowych zatwierdzonych przez dyrekcje rezerwatu. Ich wykaz można znaleźć na ich oficjalnej stronie.
GPS: 45.20139, 29.3383
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.