Cheile Tișiței

Posted by

Mało znany ale za to ciekawy Wąwóz Tișiței położony jest w Górach Vrancei na terenie Parku Narodowego Putna-Vrancea. Omawiany obszar objęty jest też ochroną w ramach Rezerwatu Cheile Tișiței. Chroni on przełomowy odcinek rzeki Tișița Mare, w górę od jej ujścia do rzeki Putna. Do wąwozu przechodzimy przez drewnianą bramę, gdzie w sezonie pobierana jest opłata za wstęp, po sezonie wejście nie jest biletowane. Jest tu też zadaszona wiata i tablice informacyjne.

Trasa doliną Tișița Mare oznakowana jest jest czerwonym trójkątem, a równolegle ze szlakiem prowadzi też ciekawie zrobiona ścieżka edukacyjna. Trasa nie jest trudna do przejścia, ale w niektórych miejscach trzeba się asekurować łańcuchami. Aż trudno sobie wyobrazić, że podczas II wojny światowej wybudowano tu linię wąskotorówki, którą wywożono drewno z okolicznych lasów. Po wojnie transport kolejowy zastąpił kołowy, a torowisko zamieniono na drogę, którą z czasem zniszczyła rzeka.

Najprościej dojedziemy tutaj drogą 2D od Focșani. Dojazd tą samą drogą, ale od zachodniej strony Karpat z Târgu Secuiesc. Jadąc więc od Focșani musimy tuż przed Lepșa skręcić w lewo, a zaraz za mostem w prawo. Gruntowa droga doprowadzi nas do wąwozu i kończy się ona parkingiem przy bramie rezerwatu.

GPS: 45.94045, 26.58521

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply