Munţii Lotru i Latoriţei

Posted by

Góry Lotru z pasmem Gór Latoriţei to wysokie pasmo górskie należące do Karpat Południowych, w którego obręb zalicza się dwa grzbiety rozdzielone doliną rzeki Lotru. podzielone są przez górny odcinek rzeki Lotru na dwie, ułożone równoleżnikowo, nierówne części : dominujący, pięćdziesięcio kilometrowy masyw Lotru, łączący się przez przełęcze z górami Sureanu i Cindrel, oraz mniejsze pasmo gór Latoriţei, połączone z masywem Parâng. Najwyższym szczytem głównego grzbietu jest Ştefleşti, osiągający wysokość 2244 m n.p.m., natomiast kulminacją pasma Latoriţa jest szczyt Fratosteanu o wysokości 2053 m n.p.m.

Północne granica z Górami Cindrel przebiega po trasie dolina Frumoasa – przełęcz Şaua Ştefleşti – dolina Sadu, natomiast południowa z górami Căpăţânii wytyczają doliny rzek Lotru i Latoriţa. Od pasm Făgăraş oraz Cozia na wschodzie góry Lotru oddzielone są przełomem rzeki Oltu, zaś zachodni kres biegnie po trasie przełęcz Şaua Ştefanu – górna dolina Lotru – potok Pravăţ – przełęcz Tărtărău – dolina potoku Tărtărău, wytyczając granicę z masywem Parâng i górami Şureanu.

Charakterystyczna dla górnych partii tego pasma jest roślinność połoninna, natomiast poniżej występują świerkowe lasy regla górnego. W obrębie pasma występuje również kilka jezior zaporowych, np.: Vidra, Galbenul czy Petriman, które niezwykle malowniczo wcinają się w strome zbocza.

GPS: 45.386358, 23.753266

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply