Șapte izvoare herculane

Posted by

Bardzo ciekawym i osobliwym miejscem w Rumunii są naturalne dzikie źródła termalne, które znajdziemy w Górach Cernei. Dokładniej znajdują się one w Dolinie Czerny i noszą nazwę Șapte Izvoare, czyli 7 źródeł. Wypływająca tu na powierzchnię ziemi woda termalna ma temperaturę 50 – 60 stopni i posiada właściwości lecznicze.

Okolica ta znana już była za czasów rzymskich i tego okresu sięga sąsiednie znane uzdrowisko Băile Herculane. Przy źródłach ludzie własnym sumptem utworzyli niecki z gorącą wodą, w których można zażywać kąpieli całkiem za darmo. Najłatwiej dostępne jest źródło Izvorul Scorillo, przy którym wymurowano dwa niewielkie baseniki. Kawałek dalej kąpieli można zażywać w dzikiej grocie.

Tutejsze wody mają wspaniałe działanie na reumatyzm, są też lekko radioaktywne. Gdy już się wygrzejemy w wodach termalnych możemy się schłodzić w górskiej rzece, która sąsiaduje ze źródłami. Do niedawna w nieckach można było skorzystać z masażu, u bardzo sympatycznego Rumuna, który od pewnego czasu przeniósł on swoje usługi do rozstawionego obok pawilonu. Miejsce to najwięcej frajdy sprawia po sezonie, kiedy to na zewnątrz jest już zimniej i jest mniej ludzi. W mało atrakcyjnych miesiącach baseniki można mieć tylko dla siebie. Latem, w miesiącach wakacyjnych lepiej sobie darować to miejsce ze względu na ilość ludzi.

W sąsiedztwie gorących źródeł znajdziemy niewielkie pole biwakowe, ale normą jest tu to, że każdy biwakuje tu na poboczach drogi. Nie dziwi więc widok rozbitych namiotów pomiędzy stojącymi na poboczu samochodami. Ludzie chodzą tu po ulicy w szlafrokach i ręcznikach, wygląda to ciekawie. W sezonie przy źródłach działa też kilka punktów gastronomicznych, można nawet zjeść świeżego pstrąga. Warto skorzystać z tej atrakcji jak najszybciej, bo w planach Gminy jest ucywilizowanie tego miejsca, pewnie straci wtedy swój dziki charakter i nie będzie już darmowe.

GPS: 44.91758, 22.43673

Zobacz na pełnej mapie Șapte izvoare herculane

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply