Vatra Dornei

Posted by

U stóp potężnego masywu Gór Suhard leży znane rumuńskie uzdrowisko Vatra Dornei Położone jest ono na wysokości 810 m n.p.m., u ujścia potoku Dorna do Bystrzycy. Część uzdrowiskowa miasta warta jest odwiedzenia i zobaczenia. Otoczone wysokimi górami ma że zimą wspaniałe warunki do uprawiania narciarstwa. Jednak atutem uzdrowiska są lecznicze wody, które zostały odkryte w 1806 roku przez niemieckiego lekarza Ignatza Pluschita. Od tego momentu uzdrowisko prężnie rozwijało się, i największy okres świetności przypadł na 2. poł. XIX w.

Najbardziej reprezentatywnym zabytkiem Vatra Dornei jest budynek dawnego kasyna z 1896 r., który odnajdziemy w centrum uzdrowiska. Natomiast najbardziej urokliwym budynkiem jest tu mała stacja kolejowa, wybudowana w 1902 roku w stylu szwajcarskim. Po drugiej stronie rzeki Dorna w okolicach stacji urządzono rozległy i piękny park zdrojowy ze źródełkiem Santinela, mieści się ono w przyziemiu malowniczej wieży zbudowanej w stylu romantycznym w 1896 r. Jako ciekawostkę należy dodać, że wieżę wzniósł Polak, Faustyn Krasuski, który znacznie przyczynił się do rozwoju uzdrowiska.

W parku, to warto zajrzeć do cerkwi, która stoi na jego obrzeżach. Budowla jest współczesna i z zewnątrz wygląda mało ciekawie, ale bogato zdobione wnętra robią wrażenie. Inne budowle sakralne w Vatra Dornei to kościół katolicki i synagoga. W pobliżu kościoła rzymskokatolickiego mieści się budynek Muzeum Etnograficznego, w którym zgromadzono wiele ciekawych eksponatów z regionu.

GPS: 47.34554, 25.35556

Zobacz na pełnej mapie Vatra Dornei

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply