Jaskinia Ialomiței położona jest w dolinie o tej samej nazwie w górach Bucegi. Od innych jaskiń odróżnia ją to, że u jej wylotu znajduje się klasztor i pustelnia – Mănăstirea Peştera Ialomiţei, który już jest opisany na naszej stronie w osobnym wpisie. Skupmy się więc na samej jaskini. By dojść do jaskini musimy obejść zabudowania Manastyru Peștera i po schodach wspiąć się do wkomponowanego w skałę budynku pustelni. Przez tę budowlę wchodzimy do otworu jaskini, gdzie tuż pod jej sklepieniem stoi mała, urokliwa cerkiewka.
Zaraz za bramą, jeżeli chcemy zwiedzić jaskinię musimy u mnichów wnieść opłatę i jeżeli jesteśmy tu sami to włączą nam światło. Po sezonie jeżeli brama jest zamknięta należy zadzwonić na podany na przypiętej kartce numer i przyjdzie ktoś nam otworzyć obiekt. Za zwiedzanie pobierana jest tylko symboliczna opłata, która przeznaczona jest na pokrycie kosztów energii, zużytej do oświetlenia trasy.
Otwór jaskini znajduje się na wysokości 1530 m n.p.m., jej długość wynosi 480 m a różnica poziomów to 60 m. Jaskinia była kiedyś schronieniem niedźwiedzi jaskiniowych, gdyż znalezione tu liczne kości a nawet całe szkielety tych zwierząt. Nie liczmy tu na jakąś bogatą szatę naciekową, ale znajdziemy tu kilka ciekawych sal i podziemną rzekę, a przed nadejściem letnich upałów, przy wejściu możemy podziwiać piękne lodowe Stalagmity. Zwiedzanie ułatwiają nam podesty, schody i drabinki ułatwiające spacer.
Trasa nie jest za bardzo efektownie oświetlona, ale da się zrobić jako takie zdjęcia. Zaletą jest to, że jaskinię możemy zwiedzać sami, nie pogania nas żaden przewodnik, więc możemy na spokojnie obejrzeć sobie każdy zakamarek.
GPS: 45.39308, 25.43704
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.