Monastyr Bistriţa założono w 1492 roku, w dolinie rzeki Bistriţa, u wylotu wąwozu o tej samej nazwie, w górach Căpăţânii. Ufundował go hospodar Vlad Călugărul. W czasie najazdów tureckich, tuż za monastyrem w Jaskini św. Jerzego (Peștera Sf. Gheorghe) wykuto w skale pustelnię oraz świątynię. Pieczara służyła mnichom jako schronienie w razie zagrożenia, chowano również tutaj wszystkie kosztowności klasztorne, by najeźdźca ich nie mógł zrabować.
Monastyr sporo ucierpiał podczas walk z bojarami w XVI wieku, jednak po zakończeniu konfliktu dali oni fundusze na jego odbudowę. Naprawa zabudowań trwała, aż do XIX wieku, jednak oryginalna cerkiew klasztorna nie dotrwała do obecnych czasów. Na jej miejscu postawiono w 1856 roku nową świątynię, którą możemy zobaczyć obecnie zwiedzając klasztor. Nieopodal, na wzgórzu zachowała się tzw. cerkiew szpitalna z lat 1520 – 1521. Podczas renowacji zyskała przedsionek i wewnętrzne freski.
Zarówno zespół klasztorny, jak i sąsiadująca z nim jaskinia udostępnione są do zwiedzania. Dojedziemy tu z wioski Costesti, leżącej przy drodze krajowej nr 67, w pobliżu miasteczka Horezu. Jaskinię, zwaną też Jaskinią Nietoperzy (Peștera Liliecilor), zwiedzamy pod nadzorem siostry zakonnej, która oprowadzi nas po wspomnianej skalnej świątyni i pustelni. Na taką wycieczkę warto zabrać latarkę i ciepłą odzież.
GPS: 45.18837, 24.03965
Zobacz na pełnej mapie Mănăstirea Bistriţa
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.