Munţii Aninei

Posted by

Góry Aninei to niezbyt wysokie pasmo, należące do grupy Gór Banackich, którego nazwa wywodzi się od pobliskiego miasta Anina. Choć najwyższy szczyt tych gór Leordiş osiąga tylko wysokość 1160 m n.p.m., to są to bardzo ciekawe tereny pod względem turystycznym i przyrodniczym. Znajdziemy tu piękne wąwozy krasowe takie jak : Nery, Caraş czy Gârlişte. Często potoki górskie tworzą tu liczne wodospady, najpopularniejsze to Beuşniţa, Văioaga i Bigăr. Z innych zjawisk krasowych znajdziemy tu oczywiście również całkiem okazałe jaskinie, największa z nich to Comarnic o długości 4000 m. Baza turystyczna w tych okolicach szybko się rozwija, zaś szlaki turystyczne są w dość dobrym stanie.

Naturalną granicą północną gór jest dolina rzeki Bârzava w rejonie miasta Reşiţa, w kierunku południowym zaś pasmo Aninei stopniowo się obniża, przechodząc w kotlinę Almaj, która utworzona została przez dolinę rzeki Nery. Na wschodzie, od gór Semenic, masyw oddzielony jest górnym biegiem rzeki Bârzava oraz potokiem Poneasca, natomiast zachodnie zbocza gór Aninei początkowo przechodzą we wzgórza, a następnie w nizinę. Od północnego – zachodu z masywem Aninei sąsiaduje niskie, lesiste pogórze Dognecei (węg. Dognácskai), z najwyższym wzniesieniem – Poiata (615 m n.p.m.).

Góry Aninei charakteryzują się też bardzo ciekawą szatą roślinną i fauną. Często spotyka się tu także roślinność typową dla strefy śródziemnomorskiej, ale przeważają tu głównie lasy liściaste z przewagą buków, olch i grabów. Występują tu niedźwiedzie, wilki, dziki, jelenie, wiele gatunków płazów, jadowite wije, żmije nosorogie i skorpiony karpackie. Na szczególną uwagę zasługuje dolina rzeki Nery, która malowniczo wcina się pomiędzy wapienne ściany masywu, jak również dolina potoku Beu. Wąwozem nery można spłynąć pontonem, w okolicy kilka firm świadczy tego typu usługi.

GPS: 45.014356, 21.923992

Zobacz na pełnej mapie Munţii Aninei

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply