Piatra Secuiului

Posted by

Piatra Secuiului, czyli święta góra węgierskich szeklerów położona jest w w Górach Trascău. U jej stóp znajduje się też piękna szeklerska wieś Rimetea, z której góra wygląda majestatycznie i niedostępnie. Fakt wejście z wioski na szczyt Szeklerskiej Skały (1129 m n.p.m.) nie jest lekki. Niby krótkie podejście żlebem wydaje się łatwe, ale daje trochę w kość. Trochę trudu wynagrodzą nam za to przepiękne widoki, które będą nam towarzyszyły od samego początku, gdyż góra nie jest porośnięta prawie wcale lasem.

Piatra Secuiului jest bardzo popularna w tym tym regionie, toteż poprowadzono na nią kilka znakowanych szlaków. Chyba najciekawszym wariantem trasy jest wyjście z Rimetea szlakiem niebieskich krzyży, którym dosyć szybko osiągniemy grań masywu. Dalej tym samym szlakiem przejdziemy cały grzbiet i zejdziemy do wioski Colțești. Stąd ścieżką przez malownicze łąki, lub asfaltem wrócimy do Rimetea.

W Colțești warto też zobaczyć ruiny twierdzy. Inny wariant krótszy lecz mniej widokowy to wyjście tym samym szlakiem na grań i zejście szlakiem czerwonych pasków z powrotem do Rimetea, jednak ten szlak trawersuje skałę na około i prowadzi zalesioną częścią masywu i chyba nie jest zbyt popularny, gdyż jest trochę zarośnięty i miejscami trzeba się przedzierać przez krzaki.

Z Colțești szlakiem czerwonych trójkątów możemy dojść do jaskini która znajduje się pod szczytem, lecz trzeba nim z powrotem wrócić, gdyż w tym miejscu przez strome skały nie da się wyjść na grań. Opisany pierwszy wariant wycieczki nie powinien nam zająć więcej niż 3 – 4 godziny marszu.

GPS: 46.44702, 23.58751

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply