W Rumunii, w rzeki Olt, pomiędzy masywem Gór Cozia i Lotru znajdziemy niezwykłą cerkiew z bardzo ciekawą historią. Położona jest ona nad samym brzegiem rzeki w miejscowości Căciulata, tuż za słynnym Monastyrem Cozia. Stoi ona na skalnym cyplu tuż nad lustrem wody, lecz nie jest to miejsce, gdzie stała od wieków, gdyż została tu przeniesiona.
Nie jest znana dokładna data budowy, ale z zapisków wiadomo, że istniała już w 1602 roku i jako pustelnia i została przekazana zakonnikom z pobliskiego klasztoru Cozia. Z tych zapisków dowiadujemy się też, że w 1670 roku obiekt został odnowiony. Wiadomo też, że został uszkodzony w 1802 roku podczas trzęsienia ziemi, ale do 1837 roku używany był nadal jako pustelnia. Jednak rok później w czasie potężnego trzęsienia ziemi w 1838 roku został całkowicie zniszczony i do dzisiejszych czasów pozostał w ruinie.
Kiedy w czasach komunistycznych postanowiono w Dolinie Aluty wybudować ciąg sztucznych zbiorników retencyjnych okazało się, że ruiny kościoła znajdą się wtedy pod wodą. Na szczęście w 1986 roku przeniesiono elementy świątyni wyżej, gdzie nie groziło im zalanie i tym samym uratowano zabytek od całkowitego unicestwienia. W 1995 roku udało się odrestaurować całkowicie świątynię i teraz pięknie zdobi malowniczą dolinę.
Warto pamiętać, że przy samej cerkwi nie mi miejsca by zaparkować samochód, musimy to zrobić jakieś 300 metrów przed kościołem jadąc w kierunku północnym. Jest tu zatoczka z której rozpościera się ładny widok na przełom Aluty i nasz kościółek.
GPS: 45.2802, 24.30555
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.