Wędrówka Wąwozem Râmeţ, przysporzy wam na pewno wiele ciekawych wrażeń, oraz troszkę adrenaliny. To jeden z fajniejszych wąwozów w Rumunii, który jest dosyć łatwo dostępny. Ta atrakcja turystyczna położona jest w środkowowschodniej części gór Trascău, na wysokości 1189 m n.p.m. Samochodem wygodnie dojedziemy tu z miejscowości Teius, leżącej przy drodze DN 1 Turda – Alba Iulia.
Wąwóz objęty jest ochroną rezerwatową, więc możemy się tu tylko poruszać po wyznaczonych szlakach, zresztą innych możliwości tu za bardzo nie ma. Od turystów wymaga trochę rozwagi, gdyż sporą część trasy pokonujemy po drabinkach, łańcuchach i innych ułatwieniach asekuracyjnych. Czasami przejście wąwozu nie jest możliwe suchą stopą. Jeżeli więc nie chcemy zbytnio mieć kontaktu z zimnym potokiem, lepiej się tu wybrać gdy jest “sucho”
Dnem wąwozu poprowadzono znakowany szlak turystyczny niebieskich krzyży, wrócić możemy szlakiem niebieskich trójkątów poprowadzonym górą wąwozu. W porze deszczowej należy wziąć pod uwagę to, że poziom wody w przepływającym przez niego potoku Geoagiu potrafi w krótkim czasie podnieść się nawet o dwa metry. Więc może się zdarzyć, że wysoka woda zaleje nam urządzenia asekuracyjne.
Wszystkie te trudności wynagrodzi nam piękno Cheile Râmeţului. Idąc kanionem co chwilę mijamy kaskady, kipiele, a nawet niewielką jaskinię. Pięknie wygląda skalna brama, która jest pozostałością dawnej jaskini. Najtrudniejszym miejscem do pokonania jest wąska gardziel o nazwie Piec. Woda w tym miejscu jest głęboka a słabo przemyślane pomoce asekuracyjne nie ułatwiają przejścia tego miejsca. Trzeba się liczyć z tym, że odcinek ten będziemy musieli pokonać w bród, być może coś się jednak zmieniło od ostatniej mojej wizyty w tym miejscu.
GPS: 46.29332, 23.477
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.