Râmeţ

Posted by

Tuż nad opisywanym niedawno Wąwozem Râmeţ znajdziemy niesamowitą wieś, którą można śmiało nazwać żywym skansenem. Będąc tu można przenieść się dosłownie w czasie, gdyż ludzie żyją tu jak dziesiątki lat temu. Krajobraz tworzą pasterskie chaty kryte strzechą, które nadal są wykorzystywane w czasie wypasu.

Jednak powoli tradycję wypiera nowoczesność i pojawiają się nowe zagrody, więc to ostatni gwizdek, by zobaczyć to niesamowite miejsce. Można tu obserwować tradycyjne pasterstwo i mieszkańców przy codziennych pracach. O takie klimaty już trudno w nowoczesnej Europie.

Gdybyśmy chcieli tu dojechać z wąwozu, to jest to trasa raczej dla pojazdów 4X4. Dogodny dojazd do tego miejsca dla wszystkich pojazdów jest od miasta Aiud drogą 107I i tą trasę polecał bym dla samochodów osobowych. Większość trasy jest drogą asfaltową, dopiero na górze jedziemy dosyć równą drogą szutrową. Trochę gorszy dojazd jest z Teiuş drogą 75 a następnie drogą 231, są to drogi gruntowe i należy ich unikać gdy jest mokro.

Gdy już wyjedziemy na górę, czekają na nas niesamowite widoki na Góry Trascău upiększone drewnianymi chatami. Rozległe widokowe łąki świetnie nadają się na biwak lub piknik.

GPS: 46.31593, 23.52301

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Leave a Reply