Lacul Drăgan

Posted by

Jezioro Drăgan nazywane również Barajul Drăgan-Floroiu, położone jest w Karpatach Zachodniorumuńskich, w górach Vladeasa (Vlădeasa). Jest to sztuczny zbiornik zaporowy o powierzchni 292 hektarów i kubaturze 112 milionów metrów sześciennych. Zalew zbiera wody kilku górskich rzek, z których największymi są od zachodu Sebeșel, od południa Drăganului i Crăciun, zaś od wschodu Zărna. Spiętrzone zaporą wody wytwarzają energię elektryczną, a w okresie wiosennym i w czasie dużych opadów, zbiornik chroni niżej położone regiony przed powodzią. Wybudowana w 1987 roku imponująca, betonowa zapora ma wysokość 120 metrów, a jej korona osiąga długość 424 m.

Oprócz roli przeciwpowodziowej oraz ekonomicznej, jezioro jest również atrakcyjne dla turystów. Z jego brzegów roztaczają się przepiękne panoramy na Góry Vlădeasa, a zbocza porośnięte są bujną roślinnością. Nad wodę najszybciej dojedziemy z drogi DN 1 (E60) Oradea – Cluj Napoca, skręcając na południe w miejscowości Bucea. Po jedenastu kilometrach, w Remeţi musimy skręcić w lewo (jadąc prosto dojedziemy do innego górskiego jeziora – Leșu) i serpentynami wjeżdżamy na przełęcz o wysokości 1070 m n.p.m., za którą czeka już na nas jezioro.

Jeszcze przed zjazdem na zaporę, warto zatrzymać się przy wielkim betonowym bloku na jednym z zakrętów, gdyż z tego miejsca rozpościera się chyba najładniejsza panorama jeziora, zapory i okalających je gór. Tama jest otwarta i można nią przejechać na drugą stronę zbiornika, niestety dalej droga jest mocno zniszczona, lecz ciekawa. Posiadacze wyżej zawieszonych samochodów mogą pokusić się o wycieczkę wschodnimi brzegami jeziora. Kilka kilometrów za zbiornikiem, jadąc doliną w górę rzeki Drăganului można obejrzeć ciekawy wodospad Moara Dracului.

GPS: 46.78905, 22.71566

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply