Munţii Călimani

Posted by

Góry Kelimeńskie, to jedno z wyższych pasm górskich Karpat Wschodnich na terenie Rumunii. Masyw jest pochodzenia wulkanicznego i jest dość rozległy. Jego granicę na północnym – zachodzie i północy wyznacza droga Bistriţa – Vatra Dornei. Od południa jest to linia kolejowa biegnąca z Topliţy w dół doliny Maruszy. Wschodni kraniec pasma trudno jednoznacznie określić, więc przyjęto w znacznym uproszczeniu, iż wyznacza go linia Vatra Dornei – Kotlina Bilbor. Podobnie zresztą jak na zachodzie Kelimenów, gdzie granicę w przybliżeniu określono na linii Reghin – Bistriţa.

Pasmo te charakteryzuje się specyficznym grzbietem głównym, pokrywają go obszerne pola kosodrzewiny, wypłaszczenia z roślinnością połonniną, oraz skaliste szczyty. Łańcuch centralny rozciąga się na długości około 60 km. W najwyższych miejscach osiąga on wysokość od 1600 do 2000 m n.p.m. Najwyższym punktem gór jest szczyt Pietrosul Călimanului – 2100 m n.p.m. W języku polskim określany jest mianem Pietros Kelimeński

W najcenniejszych partiach gór utworzono w 1993 roku Park Narodowy Călimani, który obejmuje obszar 24054 ha. Tereny parku cechuje duże i ciekawe zróżnicowanie flory. Znajdziemy tu lasy dolno i górnoreglowe, pasma kosówki oraz murawy wysokogórskie. Występuje tu dużo endemicznych gatunków roślin, takich jak: tojadów, dzwonków oraz goździków. Ostoję odnalazły tu również wszystkie duże karpackie drapieżniki.

Warto odwiedzić rezerwat Doisprezece Apostoli, czyli Dwunastu Apostołów, położony jest on w północno-wschodniej części masywu. Znajduje się tu ciekawy zespół skał andezytowych. Warto też zobaczyć jeziorko Lacul Iezer, które leży u podnóża szczytu Reţiţiş. Urok masywu psuje jedynie odkrywkowa kopalnia siarki, która powstała tu w okresie lat osiemdziesiątych. Położona jest w rejonie szczytu Negoiu Românesc. Mimo że przyczyniła się do degradacji środowiska i krajobrazu, przez wielu postrzegana jest jako swego rodzaju atrakcja turystyczna.

Pasmo Gór Kelimeńskich jest dosyć popularne wśród turystów. Istnieją tu dosyć dobrze oznakowane szlaki turystyczne. Słaba jest natomiast baza noclegowa i szukając noclegu możemy jedynie opierać się na bacówkach, a najlepiej zabrać swój namiot. Ponoć w nagłych wypadkach można również skorzystać z zakwaterowania w stacji meteorologicznej, która zlokalizowana jest na szczycie Reţiţiş.

GPS: 47.114022, 25.199101

Zobacz na pełnej mapie Munţii Călimani

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply