Transfagarasan

Posted by

Transfagarasan, to jeden z głównych i pierwszych celów turystów udających się do Rumunii. Transfagarasan to słynna droga DN7C położona w rumuńskich Górach Fogaraskich nazywana w Polsce Trasą Trasfogaraską. Przecina ona najwyższe pasmo górskie Rumunii, a droga serpentynami wznosi się na 2034 m n.p.m. i przebija się tunelem na drugą stronę grani. Wysokością ustępuje tylko słynnej Transalpinie w Górach Parang.

Droga ta łączy Siedmiogród z Wołoszczyzną i była niegdyś chlubą Nicolae Ceausescu. To z jego polecenia rozpoczęto w roku 1970 budowę przeprawy przecinającej Karpaty. Z ekonomicznego punktu widzenia inwestycja nie miała sensu, ale miała pokazać potęgę komunistycznej Rumunii. Przedsięwzięcie trwało do 1974 roku i pochłonęło wiele ofiar, głównie żołnierzy, wykorzystywanych przy budowie.

Obecnie droga ma tylko znaczenie turystyczne, gdyż dużo szybciej i wygodniej na drugą stronę gór dostaniemy się doliną Aluty. Trasa przejezdna jest tylko w okresie letnio jesiennym i oficjalnie otwierana jest na koniec czerwca Zamykana jesienią w zależności od pierwszych większych opadów śniegu, informują o tym tablice ustawione przy drodze zarówno od północy jak i południa.

Popularność trasy jest tak duża, że w wakacyjne weekendy tworzą się na niej korki, więc jak chcemy się nią nacieszyć, to lepiej unikać tych okresów. Na przejazd trasy lepiej wybrać się z pełnym zbiornikiem na odcinku prawie 100 km nie uświadczymy stacji paliw, a bardzo długi podjazd serpentynami robi spore spustoszenie w zbiorniku. Wycieczkę najlepiej zaplanować z dobrą prognozą pogody, bo inaczej możemy nic nie zobaczyć poza chmurami i mgłą.

W najwyższym punkcie trasy znajdziemy duże polodowcowe jeziorko Balea, kilka schronisk i kramy z regionalnym jadłem i pamiątkami. Panuje tu duży tłum i w sezonie ciężko tu zaparkować. Zimową porą możemy tu dotrzeć wagonikiem kolejki linowej, która z nastaniem śniegów jest jedyną opcją dostania się na górę. Uwaga przy trasie można napotkać przyzwyczajone do ludzi niedźwiedzie, które nauczyły się zdobywania łatwego pokarmu po turystach. Pamiętajcie, że są to nadal dzikie i niebezpieczne zwierzęta.

GPS: 45.60917, 24.61538

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply