Kościół warowny w Viscri

Kościół warowny w Viscri

Posted by

Kościół warowny w Viscri leży w typowym dla tego typu budowli Siedmiogrodzie. Tereny te począwszy od XII wieku zasiedlali Sasi, czyli ludność niemiecka osiadła na terenach Transylwanii. Sasi po najazdach mongolskich na te tereny zaczęli fortyfikować swoje kościoły, w których w raz z dobytkiem chronili się w razie niebezpieczeństwa.

W Viscri znajdziemy jeden z lepiej zachowanych kościołów warownych. Znajduje się on na południowo-zachodnim krańcu wsi. Pierwotnie w XII była to niewielka romańska świątynia zbudowana przez zamieszkujących Viscri Szeklerów. Gdy przybyli tu Sasi w XIII wieku , rozbudowali świątynię w stylu gotyckim do obecnych rozmiarów. Powstała więc okazała trzynawowa bazylika z potężną wieżą, która pełniła funkcje obronne. Kościół otoczono wysokim murem obronnym, pod którym od wewnętrznej strony znalazły się pomieszczenia służące jako schronienie dla mieszkańców wsi, ich dobytku, zapasów żywności, oraz dla zwierząt gospodarskich.

Od XVI w. kościół jest świątynią ewangelicką, a od 1999 roku jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO. Najcenniejszym wyposażeniem jest tu chrzcielnica, która została wykonana z romańskiego kapitela. Jako ciekawostkę można dodać, że w 2006 r. książę Karol kupił i odrestaurował jedną z saksońskich chat w Viscri.

GPS: 46.054856, 25.088426

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply