Lejek krasowy, zwany również pod nazwą werteb krasowy, to zagłębienia w ziemi o stożkowatym kształcie bardzo często wypełnione wodą. Zjawisko to najbardziej rozpowszechnione jest na rumuńskim płaskowyżu Padiş w Górach Bihor. Kiedy misa takiego lejka napełni się wodą zjawisko to nazywamy jeziorkiem krasowym. Powstają one, wtedy gdy jego dno zasklepi się na tyle, że nie jest w stanie odprowadzać wody.
Zarówno lejki, jak i jeziorka krasowe mogą mieć średnicę od kilkunastu do kilkuset metrów. Kiedy takie lejki łączą się ze sobą powstają wtedy większe zagłębienia terenu zwane uwałami, a największe poljami. Dno polja nie przepuszcza wody, więc jedynymi odpływami są ponory. Woda wpływa tam pod ziemię, by gdzieś poniżej pojawić się ponownie na powierzchni w postaci wywierzyska.
Na Padiş ciekawe lejki krasowe możemy zaobserwować na polanie Șesul Padiş w pobliżu Canton Padiş. Miejsce to znajduje się przy dużym rozwidleniu górskich dróg do Cabany Padiş, Cabany Vărăşoaia i wioski Boga. Możemy tutaj zobaczyć lejki zarówno wypełnione wodą, jak i te suche. Tuż obok, na małym wzniesieniu znajduje się inna ciekawostka, a mianowicie torfowisko wysokie. Te i inne zjawiska możemy podziwiać spacerują wyznakowaną tutaj ścieżką edukacyjną.
GPS: 46.60033, 22.70264
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.