Mănăstirea Moldovița

Posted by

“Malowane Klasztory” to symbol rumuńskiej Bukowiny i Mołdawii. Region słynie też z ikon na szkle i misternie zdobionych pisanek. Jednym z ciekawszych obiektów jest tu Mănăstirea Moldovița w Vatra Moldoviței.

Tutejsza pięknie malowana cerkiew jest pod wezwaniem Zwiastowania i została ufundowana przez hospodara Piotra Raresza w 1532 r. Jednak pierwszy monastyr powstał tutaj w latach 1402 – 1410. Zewnętrzne malowidła na ścianach cerkwi powstały w 1537 roku, przetrwały wieki i dziś są podziwiane przez setki turystów dziennie. Jedynie na północnej ścianie, która wystawiona jest na złe warunki atmosferyczne malowidła są słabo widoczne.

Również wnętrze pokryte jest pięknymi polichromiami i bogato zdobionym ikonostasem. Niestety wewnątrz “malowanych klasztorów” zabronione jest fotografowanie i jest skrupulatnie przestrzegane, mimo to, że przy wejściu pobierana jest opłata fotograficzna. Cały zespół klasztorny wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

GPS: 47.65695, 25.57115

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply