Uzdrowisko Băile Herculane położone w dolinie rzeki Cerny, pomiędzy masywami gór Cernei i Mehedinți. Łaźnie Herkulesa bo tak to miejsce kiedyś się nazywało docenili już plemiona Daków, a Rzymianie dali początek uzdrowisku. Wypływa tu naturalnie kilkanaście źródeł wody mineralnej i termalnej. Miejscowość po tureckiej okupacji została zniszczona i opustoszała. Dopiero w 1852 roku pod panowaniem austriackim, Łaźnie Herkulesa wskrzeszono i zostało nawet okrzyknięte najpiękniejszym uzdrowiskiem na kontynencie. Băile Herculane w czasach reżimu komunistycznego zostało trochę oszpecone betonowymi hotelami i budynkami typowymi dla tego okresu, na szczęście nie budowano ich w historycznej części miejscowości.
Po upadku komunizmu uzdrowisko popadło w ruinę, piękne zabytkowe łaźnie i inne budynki zaczęły niszczeć. Obecnie Băile Herculane znowu się odradza z upadku i widać, że powoli piękna uzdrowiskowa zabudowa jest rewitalizowana. Na kuracjuszy i turystów czeka tu 16 źródeł niskoradioaktywnych, siarczanych i chlorkowych wód wykorzystuje się w leczeniu chorób i zaburzeń narządów ruchu, systemu nerwowego, układu trawiennego i schorzeń ginekologicznych. Tutejsze wody termalne w wielu miejscach są tu ogólnie dostępne za darmo, po prostu wybijają w różnych miejscach i spływają do potoku. Nie zdziwcie się więc jak zobaczycie tu ludzi siedzących nad brzegiem rzeki, w nieckach wypełnionych gorącą wodą. Băile Herculane może też być świetną bazą wypadową w Dolinę Cerny, gdzie na turystów czeka ogrom atrakcji, w tym Șapte izvoare herculane – 7 naturalnych źródeł termalnych.
GPS: 44.88831, 22.42376
Zobacz na pełnej mapie Băile Herculane
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.