Cerkiew w Ungureni

Posted by

Ungureni to kolejna niewielka wioska w Maramureș, do której nie prowadzą żadne szlaki turystyczne i z rzadka zaglądają tu turyści. Wieś położona jest w Górach Lapuş i podobnie jak sąsiednich wioskach, tak i tu oprócz cerkwi warto pospacerować między domostwami. Zachowało się tu dużo ciekawych starych drewnianych domostw, a praca w polu wygląda tu nadal jak 100 lat temu. Pewnie za jakiś czas i tu wkroczy nowoczesność, więc to chyba ostatni moment, by takie miejsca odwiedzać.

Najważniejszą budowlą w Ungureni jest cerkiew św. Archaniołów Michała i Gabriela. Została ona wybudowana w XVIII wieku. Świątynia jest prosta i skromna. Zewnętrzne ściany zdobione są rzeźbionymi detalami, natomiast całe wnętrze pokrywają polichromie, które datuje się na 1782 rok. Są prawdopodobnie dziełem malarza Radu Munteanu. Dobrze zachowany jest też ikonostas, lecz ikony zostały napisane przez jakiegoś innego nieznanego mistrza.

GPS: 47.54638, 23.94893

Zobacz na pełnej mapie Cerkiew w Ungureni

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply