Munţii Leaota

Posted by

Góry Leaota to pasmo położone w centralnej części Rumunii i zaliczane do Karpat Południowych. Najwyższym szczytem pasma jest położony centralnie szczyt Leaota, który osiąga wysokość 2133 m n.p.m., natomiast grzbiet główny wypiętrza się średnio na wysokość 1750 – 1900 m n.p.m. Partie szczytowe cechuje roślinność połonina, natomiast w niższych częściach tereny są znacznie zalesione. Pasmo Gór Leaota nie jest zbyt popularne wśród turystów, więc i sieć szlaków turystycznych nie jest zbyt bogata.

Północno – wschodnie oraz wschodnie granice pasma wytyczone są przez doliny rzek Moieciu, Valea Neagră, Brătei oraz Ialomiţa, równocześnie stanowiąc granicę z masywem Bucegów, z którymi pasmo jest połączone wyniosłym grzbietem Strungile Mici – Sfântu Ilie. W kierunku południowym masyw znacznie się obniża przechodząc w pasmo pogórzy, zaś zachodni oraz północno – zachodni skraj przebiega po linii dolina Dâmboviţy – obniżenie Rucăr – przełęcz Bran – obniżenie Bran, oddzielając pasmo Leaota od Gór Iezer – Păpuşa i Piatra Craiului.

GPS: 45.320790, 25.317031

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply