Średniowieczna Sighișoara

Posted by

Perełka średniowiecznej architektury w Rumunii leży w sercu Siedmiogrodu, w krainie zwanej Transylwanią. Sighișoara uznawana jest za jedno z najładniejszych i i najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym wpisie postaram się ogólnie zaprezentować to Rumuńskie miasto, a w kolejnych skupię się na poszczególnych zabytkach i atrakcjach.

Jeszcze niedawno, bo kilkanaście lat temu Sighișoara nie budziła takiego zachwytu, obdrapane i zniszczone kamieniczki, rozwalone chodniki i ogólny nieład, nie nadawało uroku temu miejscu. Dopiero po przystąpieniu Rumunii do Unii Europejskiej, dzięki jej wsparciu i dodatkowemu wsparciu Niemiec tutejsze stare miasto nabrało blasku i uroku. Odnowiono całą starą średniowieczną część miasta, wybrukowano uliczki a całość efektownie podświetlono, dlatego też warto pospacerować tu po zmierzchu.

Stare centrum miasta zostało też wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie można nie wspomnieć, że Sighișoarze urodził się i żył Vlad Țepeș czyli słynny Wład III Palownik i Drakula, jego rodzinny dom znajdziemy nieopodal Wieży Zegarowej. Wieża ta jest też główną bramą do starego miasta. Ufortyfikowana Sighișoara oprócz murów miejskich posiadała kilka baszt, którymi opiekowali się gildie kupieckie. Baszty przetrwały do dziś i są jedną z wielu atrakcji miasta.

Obecnie w średniowiecznych kamieniczkach ulokowały się klimatyczne restauracje, pensjonaty i sklepiki. Ceny w mieście nie są wygórowane i warto tu zasmakować regionalnych potraw. W sezonie wakacyjnym należy się tu liczyć z dużym ruchem turystycznym, a największe tłumy ściągają na tutejszy festiwal średniowieczy, który odbywa się tu w lipcu. Po sezonie natomiast panuje tu cisza i spokój, właśnie ten okres wydaje się być najlepszy, by na spokojnie poznać uroki Sighișoary.

GPS: 46.22001, 24.79258

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply