Biserica din Deal – Sighișoara

Posted by

Biserica din Deal, czyli po Polsku Kościół na Wzgórzu, znajdziemy w jednym z najpiękniejszych miast Transylwanii i Siedmiogrodu, w Sighişoarze. Miasto leży w środkowej Rumunii i zachowało średniowieczny układ urbanistyczny, jest też pięknie odrestaurowane, przez co jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Rumunii. Kościół na Wzgórzu był pierwotnie świątynią katolicką zamienioną z czasem na kościół luterański. Stoi on na Wzgórzu Szkolnym, wysokim na 429 metrów.

Jego powstanie datuje się na początek XIII wieku, ale wtedy był to niewielki murowany kościółek, dopiero na przestrzeni wieków został rozbudowany do dzisiejszych rozmiarów. Po roku 1300 była to już trójnawowa bazylika, a obecnie jest w duchu późnego gotyku z konstrukcją halową. Wnętrza kryją ciekawe malowidła i ołtarze. Najcenniejszym ołtarzem jest późnogotycki poliptyk z ok. 1520 r., poświęcony św. Marcinowi, który przypisywany jest Janowi Stwoszowi (synowi Wita Stwosza). Poza tym piękna jest kamienna ambona z 1480 roku, chrzcielnica, kamienne sakramentarium z 1500 roku, oraz drewniane stalle po północnej stronie prezbiterium z 1523 r. W przedsionkach naw bocznych znajdują się tarcze herbowe króla Macieja Korwina i jego żony Beatrycze, księcia Stefana Batorego oraz króla Władysława III. Przy głównym wejściu do kościoła widoczny jest napis w języku łacińskim: „Dzieło ukończono z Bożą pomocą w 1488 roku, kiedy w dniu św. Gerarda ciężki śnieg spadł, łamiąc drzewa owocowe”.

GPS: 46.217650, 24.790497

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply