Wąwóz Zărneşti

Posted by

Wąwóz Zărneşti zwany po rumuńsku Cheile Zărneştilor lub Prăpăstiile Zărneşti, czyli murami Zărneştilor, położony jest w Karpatach Południowych w północno-wschodniej części masywu Piatra Craiului. Wąwóz jest imponujący bo na długości około 5 km, a jego ściany sięgają wysokości 200 metrów tworząc miejscami przesmyki o szerokości tylko 5 m. Mimo to udało się w niego wcisnąć drogę szutrową, która wygodnie możemy przejść ten niesamowity kanion. Droga zamknięta jest dla ruchu kołowego, ale można poruszać się nią rowerem.

Na spokojne przejście wąwozu warto przeznaczyć sobie około 2 godzin, a wejście do niego znajduje się przy drodze 112G pomiędzy miasteczkiem Zărneşti a wioską Măgura, która jest malowniczo położona na płaskowyżu z widokiem na masyw Piatra Craiului. Przechodząc cały wąwóz szlak wyprowadzi nas na właśnie ten masyw, ale są to góry dla bardziej zaprawionych turystów i stopień trudności przejścia grani jest podobny do naszej Orlej Perci w Tatrach, niektórzy uważają, że jest nawet trudniej.

Wąwóz Zărneşti położony jest na terenie Parku Narodowego Piatra Craiului i dodatkowo chroniony jest Rezerwatem Przyrody Cheile Zărneştilor o powierzchni 109,80 ha. Rezerwat został wytyczony już w 1938 roku, ale prawnie obszar ten zaczął być dodatkowo chroniony od roku 2000. Pomimo ochrony utworzono tu wiele tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności, najdłuższa ma 115 metrów w pionie. Jest tu też kilka jaskiń, które są ostoją nietoperzy. W sumie w całym dorzeczu rzeki płynącej przez wąwóz doliczono się około 21 jaskiń.

GPS: 45.52853, 25.26672

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Leave a Reply