Góry Măcin położone są w Dobrudży w sąsiedztwie Delty Dunaju. Jest to łańcuch górski nie zaliczany już do Karpat a geograficznie należy do północno wschodnich rubieży Półwyspu Bałkańskiego. Góry są niewysokie, najwyższy szczyt Tutuiatul osiąga 467 m, ale duże wysokości względne sprawiają, że wydają się być dużo wyższe niż są faktycznie. Măcin to pozostałości starych masywów górskich, których wysokość kiedyś mogła osiągać nawet 3000 m. Powierzchnia gór wynosi 50 tys. ha. a ich główny grzbiet osiąga długość przeszło 40 kilometrów.
Góry w większości pokrywają stepy lub skały, częściowo pokryte są tylko lasem. Latem wszystko jest tu wysuszone, łącznie z górskim rzekami po których pozostają tylko puste koryta. Ma na to wpływ klimat submediterański, średnie sumy opadów nie przekraczają tutaj 400 mm w ciągu roku. Za to wiosną góry przywitają nas bardzo bogatą, ciekawą roślinnością i fauną. W celu jej ochrony w 2000 roku utworzono tutaj Park Narodowy Gór Măcin. Ma on powierzchnie 110321 ha i zajmuje centralną część masywu.
Na terenie Parku odkryto 562 gatunki roślin wyższych a sześć gatunków takich jak m. in. dzwonek dobrudżański Campanulla romanica, goździk Dianthus nardiformis i śnieżyczka Galanthus plicatus znajdują się na Europejskiej Czerwonej Liście. W świecie zwierząt spotkamy tutaj wiele ciekawych gadów i płazów – żółwia Testudo greaca Ibera, bardzo jadowitą żmiję nosorogą i 2,5 metrowego niejadowitego węża Elaphe quatuorlineata. Bogaty jest też świat ptaków, których można tu zaobserwować około 180 gatunków.
Po górach poprowadzono sporą ilość znakowanych szlaków, są też zwykłe ścieżki, podróżowanie nimi na otwartym terenie nie nastręczają problemów z orientacją. Za to sporo problemów możemy mieć z dostępem do map, kilka starszych wydań dostępnych jest w Internecie: www.carpati.org/harti_harta/harta_harti/muntii/macin-28/ , www.romania-natura.ro/sites/default/files/muntii_macin_harta_40x102_centimetri.pdf oraz kilka schematycznych na stronach Parku: http://www.parcmacin.ro.
GPS: 45.203151, 28.282682
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.