TransBucegi

Posted by

TransBucegi, to jedna z nowszych widokowych tras przez góry w Rumunii. Znajdziemy ją w jednym z najwyższych pasm górskich w Rumunii – Bucegi. Nie jest jeszcze tak znana i popularna jak pozostałe popularne trasy Transfogaraska i Transalpina, ale oferuje wcale nie gorsze widoki. Do niedawna droga ta była dostępna tylko dla pojazdów 4X4, ale kilka lat temu przystąpiono do remontu trasy i wylano asfalt. Mimo to droga nadal jest bardzo wąska, ale już dostępna dla wszystkich.

Trasą tą dojedziemy w pobliże Babeli i Sfinksa, oraz do malowniczego sztucznego jeziora Bolboci, a dalej do atrakcyjnej turystycznie doliny Ialomiţei. Miejscami trwają tu prace wykończeniowe i ruch może być jeszcze utrudniony, ale mimo to warto tu się wybrać. Jest to też alternatywa dla kolejki linowej, by szybko dostać się na masyw Bucegów. Asfaltem dojedziemy w pobliże hotelu sportowego Cabana Piatra Arsă, dalej do słynnych skał Babeli i Sfinksa musimy dojść pieszo. Zaprowadzi nas tam wygodna szutrowa droga górska zamknięta dla ruchu, lub znakowany szlak turystyczny.

Natomiast Dolina Ialomiţei oferuje nam ciekawą jaskinię Ialomiţei oraz klasztor Pestera. W dolinie znajduje się też kilka schronisk turystycznych stacja kolejki linowej, którą możemy też wjechać do Babeli i Sfinksa. Bardzo piękne jest tu też Jezioro Bolboci, które jest najwyżej położonym sztucznym zbiornikiem w Rumunii, oraz sąsiadujący z nim dziki wąwóz.

Na koniec kilka wskazówek jak trafić na TransBucegi. Wjazd na TransBucegi zaczyna się przy drodze DN71 za miejscowością Sinaia. Pniemy się tą drogą serpentynami do miejsca (45.310570, 25.520903) gdzie skręcamy w prawo na drogę DJ713, to właśnie początek naszej trasy widokowej, którą wyjedziemy na wysokość przekraczającą 1900 m n.p.m. W tym miejscu(45.327222, 25.463366) dojeżdżamy do skrzyżowania przy schronisku Cabana Dichiu. W prawo do góry, dalej drogą DJ713 dojedziemy do miejsca, z którego możemy udać się na spacer do Babeli i Sfinksa. Natomiast gdy pojedziemy prostu w drogę DJ713A zjedziemy do doliny Ialomiţei.

GPS: 45.38395, 25.4751

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply