Munţii Poiana Ruscă

Posted by

Góry Poiana Ruscă są słabo wypiętrzonym, całkowicie zalesionym pasmem należącym do Karpat Południowych, jednakże położone są poza południowym łańcuchem karpackim. Ze względu na to odizolowanie, niekiedy bywają one zaliczane do grupy gór Zachodniorumuńskich. Granice północne z pasmem Metaliferi stanowi szosa i linia kolejowa Făget – Ilia oraz dolina rzeki Maruszy, natomiast południowa granica z górami Tarcu przebiega trasą Haţeg – Caransebeş, przez przełęcz Poarta de Fier a Transilvaniei, a także doliną rzeki Bistra. Na wschodzie pasmo obniża się w stronę doliny Strei oraz kotliny Haţeg, zaś od zachodu kres masywu wyznacza linia Obreja – Criciova – Făget, za którą rozciągają się niziny Timiş.

Najwyższym wzniesieniem gór Poiana Ruscă jest szczyt Padeş, wypiętrzający się na wysokość 1374 m n.p.m. Łączy się on z drugim co do wysokości szczytem masywu – Rusca, kulminującym na wysokości 1355 m n.p.m. Podstawowym budulcem występującym w obrębie pasma są łupki krystaliczne. Charakterystyczną roślinnością masywu Poiana Ruscă są lasy mieszane, w partiach niższych dębowo – grabowe, zaś w obrębie regla dolnego bukowo – jodłowe. Świat zwierzęcy reprezentowany jest przez wiele rzadkich gatunków, tj.: niedźwiedzie brunatne, rysie, wilki czy żmije rogate. W lasach, w południowo – wschodniej części pasma został utworzony rezerwat dla ochrony i odbudowy populacji żubrów.

Stwierdzono tutaj również występowanie sporych pokładów rud żelaza, ołowiu, cynku oraz miedzi, co wpłynęło na dewastację środowiska, poprzez znaczne ich wydobycie. Góry Poiana Ruscă nie są zbyt popularne wśród turystów, lecz sieć oznakowanych szlaków jest całkiem spora.

GPS: 45.669382, 22.429423

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply