Rezervația de Zimbri Haţeg

Posted by

Trzy kilometry od Haţeg, w leśnej głuszy gór Poiana Ruscă w 1958 roku utworzono rezerwat żubrów. Rumuńską populację rozpoczęły osobniki przywiezione z Polski. Pierwsze dwie sztuki Podarec i Polonka przywieziono zaraz po otwarciu ośrodka, a po pięciu latach do pary dołączyła Pumila. Żubry dosyć szybko zaaklimatyzowały się w nowym miejscu i zaczęły się rozmnażać. W 1972 roku stado liczyło już 12 osobników. W Polsce żubrom nadaje się imiona zaczynające się na literę P, a w Rumunii nowo narodzone żubrzątka otrzymują imiona na literę R. W 50 hektarowym rezerwacie na świat przyszło w sumie 47 żubrów. Zasiliły one populację w podobnych rezerwatach w Rumunii – Vanatori Neamt i Neagra Buscani.

Żubry z Haţeg trafiły też do wielu ogrodów zoologicznych w Rumunii. W latach świetności, oprócz żubrów hodowano tutaj jelenie karpackie, daniele, kozice, niedźwiedzie, dziki, sarny a nawet bażanty. Z czasem jednak wszystkie zwierzęta oprócz żubrów trafiły do ogrodów zoologicznych. Obecnie stado w Haţeg liczy 4 sztuki o imionach Romo, Roxi, Romina i Roxana. Można je tu podziwiać w specjalnej zagrodzie pokazowej, żubry przyzwyczajone są do ludzi i chętnie pozują do zdjęć podchodząc blisko do ogrodzenia. Do rezerwatu trafimy z drogi DN 66 Deva – Haţeg. Tuż przed miastem Haţeg droga pokonuje lesistą przełęcz a zaraz za nią, na zakręcie znajduje się oznakowany skręt do ośrodka. Wąską asfaltową drogą wjeżdżamy w głąb grabowo- dębowego lasu i po kilku kilometrach docieramy do bramy rezerwatu. Wstęp jest płatny, ale koszt biletu to kilka lei, po uiszczeniu opłaty i wysłuchaniu wskazówek odnośnie bezpieczeństwa możemy już swobodnie zwiedzać rezerwat.

GPS: 45.63872, 22.97298

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply