Lacul Oaşa

Posted by

Jezioro Oaşa to sztuczny zbiornik na rzece Sebeş, położony na granicy gór Şurean i Cindrel (góry Sybińskie). Jezioro leży też tuż przy północnym odcinku słynnej drogi – Transalpina, która biegnie jego wschodnim brzegiem. Z trasy otwierają się ładne panoramy zarówno na jezioro, jak i połoniny gór Şurean. Od zachodu, zbiornik można objechać drogą szutrową, która prowadzi również do stacji narciarskiej położonej u podnóża szczytu Şureanu (2059 m n.p.m.).

Prawie 6-kilometrowe jezioro Oaşa położone jest na wysokości 1255 m n.p.m., a jego powierzchnia wynosi 441 hektarów. Oczywiście powierzchnia często się zmienia w zależności od stopnia napełnienia zbiornika. Gdy jest on standardowo napełniony, to zapora o wysokości 91 metrów przytrzymuje 136 milionów metrów sześciennych wody. Przez tamę o długości 300 metrów przechodzi wspominana wcześniej Transalpina, czyli droga DN 67C łącząca Sebeş z Novaci.

Jezioro zasilają okoliczne rzeki spływające zarówno z Gór Şurean,jak i Cindrel. W tych ostatnich utworzono jeszcze jeden mniejszy zbiornik, który może zasilić wodą dodatkowo jezioro Oaşa. Drugie jezioro nosi nazwę Lacul Ciban i leży na wyższej wysokości. Dzięki temu, za pomocą dużej, podziemnej rury może uzupełniać poziom wody w Oaşa. Jezioro Oaşa spełnia również funkcję rekreacyjne. Nad brzegiem można znaleźć zakwaterowanie w schroniskach, kwaterach prywatnych i pensjonatach. Powstało ich tu całkiem sporo ze względu na sąsiadujący z jeziorem wyciąg narciarski.

GPS: 45.58797, 23.6279

Zobacz na pełnej mapie Lacul Oaşa

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply