Kopalnia złota Alburnus Maior

Posted by

Wieś Roșia Montană jest miejscowością górniczą w dolinie rzeki Roșia, w Górach Metaliferi. Są to góry pochodzenia wulkanicznego bogate w różnego rodzaju minerały i metale. Rudy żelaza nadają rzece Roșia czerwonaway kolor, stąd też wzięła się nazwa miejscowości i rzeki. Przyczyniła się do tego też działalność górnicza, która trwa tu od ponad 2000 lat.

Bogactwa tych gór docenili już Rzymianie, którzy założyli tu kopalnię złota – Alburnus Maior. Wykuto tu dziesiątki kilometrów chodników by pozyskać ten cenny kruszec. Część z nich udostępniona jest dzisiaj do zwiedzania. Wycieczka w głąb kopalni odbywa się z przewodnikiem, który opowiada o tym miejscu również w języku angielskim.

O tym, że kopalnie założyli Rzymianie świadczą też zgromadzone na terenie kopalni stare rzymskie nagrobki. Oprócz tego na powierzchni urządzono mini skansen z maszynami do wydobycia i obróbki złota. W niewielkim budynku urządzono też muzeum przedstawiające historię wydobycia złota na tych terenach.

Warto dodać, że złoto metodą odkrywkową wydobywa się tu do dziś, ale chemiczna metoda oddzielania metalu od skał wzbudza wiele kontrowersji i protestów ekologów. Kandyjska firma Gabriel Resources, wykupiła koncesję na wydobywanie złota w Roșia Montană na 20 lat, a po zablokowaniu wydobycia przez państwo rumuńskie wniosła pozew do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego przeciwko Rumunii na kwotę 4,4 mld dolarów.

GPS: 46.30463, 23.11476

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply