Roșia Montană

Posted by

Roșia Montană może się poszczycić tysiącletnim istnieniem, była bowiem znana jeszcze przed podbojem Dacji, i wspominana przez: Herodota, Pliniusza, Tytusa Liviusza. Położona u podnóża Gór Metaliferi, uważana jest za jedną najstarszych miejscowości w Europie kultywujących tradycję wydobycia metali szlachetnych. Założyli ją Rzymianie w czasie panowania Trajana, jako miasto górnicze skolonizowane przez Ilyrów. Nazywała się wtedy Alburnus Maior, czyli tak jak kopalnia złota, którą możemy tu zwiedzić. O miejscu tym wspomniano już w 131 roku na tablicy woskowej.

Na miejscu archeolodzy odnaleźli mieszkania, grobowce, chodniki górnicze, narzędzia górnicze, wiele inskrypcji w języku greckim, łacińskim oraz 25 tablic woskowych. Część tych znalezisk można obejżeć w Muzeul Mineritului (Muzeum Górnictwa) Roșia Montană posiada też ciekawą zabudowę, częściowo zrewitalizowaną, kilka kościołów, a powyżej osady trzy urokliwe jeziorka – Tăul Cornei, Tăul Brazi i Tăul Țarinii.

GPS: 46.30614, 23.13111

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply